افتتاحیه چهل‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد
جشنواره بین‌المللی فیلم رشد
افتتاحیه چهل‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد
جشنواره 45
قدیمی‌ترین جشنواره فیلم به قدیمی‌ترین مدرسه ایران رسید
پنجشنبه 21 آبان 1394
تعداد بازدید: 1129 مرتبه

چهل‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با شعار «دانش در آیینه تصویر» روز جمعه 22 آبان ماه 1394 در محل مدرسه دارالفنون تهران آغاز به‌کار می‌کند. سیزدهمین جشنواره دانش‌آموزان فیلم‌ساز و اولین جشنواره دانشجومعلمان فیلم‌ساز نیز همزمان با جشنواره چهل و پنجم رشد برگزار خواهد شد.

 

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، همزمان با مراسم گشایش جشنواره فیلم رشد، سالن امیرکبیر مدرسه دارالفنون بعد از بازسازی های اخیر افتتاح خواهد شد. مدرسه دارالفنون نخستین دانشگاه ایران به سبک مدرن است که به همت میرزا تقی خان امیرکبیر صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار تاسیس شده است.

 

عصرروز جمعه،علاوه بر مسئولان کشوری و لشکری، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی و محی الدین بهرام محمدیان معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی از میهمانان ویژه مراسم افتتاحیه خواهند بود.

 

این جشنواره بین المللی همزمان با تهران در 5 استان کشور شامل گیلان، خراسان شمالی، مرکزی، هرمزگان، سواحل مکران و جزایر خلیج فارس و در 5 بخش فیلم داستانی بلند، فیلم داستانی کوتاه، فیلم مستند، فیلم مستند علمی و پویانمایی برگزار خواهد شد.

 

جشنواره فیلم رشد، با بیش از نیم قرن فعالیت، قدیمی‌ترین جشنواره کشور به شمار می‌رود که نخستین دوره آن با عنوان «فستیوال بین‌المللیفیلم‌های آموزنده» در سال 1342 برگزار شد. یک سال بعد به همت وزیر وقت آموزش و پرورش (فرهنگ) دکتر پرویز ناتل خانلری عنوان «جشنواره» جایگزین لفظ «فستیوال» شد و سپس این رویداد فرهنگی و هنری در سال 1350 به «جشنواره بین‌المللی فیلم‌های آموزشی» تغییر نام داد و تا زمان انقلاب اسلامی چهارده دوره از آن برگزار شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی وقفه ای چند ساله در برگزاری این جشنواره ایجاد شد تا اینکه در سال 1364 تحت عنوان «پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های آموزشی تربیتی» آغاز به برگزاری کرد. در بیستمین سال برگزاری این جشنواره (1369) نام جشنواره به «جشنواره بین المللی فیلم‌های آموزشی تربیتی رشد» تغییر کرد  که این نام تا به امروز بر تارک جشنواره می درخشد.

 

جشن گشایش چهل‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد ساعت 18 روز جمعه 22 آبان ماه 1394 در محل مدرسه دارالفنون در خیابان ناصرخسروی تهران آغاز برگزار خواهد شد.