جشنواره بین المللی فیلم رشد، جشنواره‌ای تخصصی و منحصر به فرد در دنیا است
جشنواره بین المللی فیلم رشد، جشنواره‌ای تخصصی و منحصر به فرد در دنیا است
وحید گلستان در آیین اختتامیه چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد اظهارداشت: هفته اول از سفر شش ماهه جشنواره چهل و نهم به پایان خود نزدیک شد اما این مراسم با اهدا جوایز به پایان نمی‌رسد.
شنبه 02 آذر 1398
تعداد بازدید: 130 مرتبه

به گزارش روابط عمومی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، وحید گلستان در آیین اختتامیه چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با حضور برگزارکنندگان، هیئت داوران، مسئولین آموزش و پرورش، فیلم‌سازان و جمعی از علاقه‌مندان برگزار شد، اظهارداشت: هفته اول از سفر شش ماهه جشنواره چهل و نهم به پایان خود نزدیک شد اما این مراسم با اهدا جوایز به پایان نمی‌رسد و سفر خود را در تمام نقاط ایران ادامه می‌دهد. در این دوره سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی نگاهی توسعه‌محور به جشنواره داشت و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده اتفاقات خوبی را در دوره‌های آینده شاهد خواهیم بود.

او ادامه داد: امسال برای اولین‌بار کارگروه طراحی آموزشی در جشنواره تعریف شد. جشنواره زمانی به جایگاه واقعی خود می‌رسد که شبیه خودش باشد و نیازی به خصلت‌های دیگر جشنواره‌ها ندارد چراکه خود جشنواره‌ای تخصصی و منحصربه فرد دردنیا است. این رویداد در تلاش است تا ظرفیت‌های فیلم آموزشی را براساس فرصت‌های تازه‌ای که برنامه درسی ملی دراختیار ما قرار داده است به بالاترین سطح برساند.

دبیر جشنواره چهل و نهم افزود: بر اساس فعالیت‌های کارگروه طراحی آموزشی در هفت مدرسه نمایش آزمایشی فیلم‌ها انجام شد و با بررسی بازخوردهای دریافت شده از معلمان و دانش‌آموزان به رسیدن به کیفیت مطلوب‌تر ما را یاری کرد. دفترچه راهنمایی هم برای فیلم‌ها طراحی شد که در نوع خود منحصر به فرد بود که به تکمیل فرایند آموزش کمک کرد. به گونه‌ای که دانش‌آموزان قبل و بعد از فیلم فرصت جستجو، پرسشگری و فعالیت‌هایی که به ضرورت هر فیلم طراحی شده بود را داشتند.

گلستان با اشاره به اتفاقات بخش بین‌الملل اظهار داشت: فیلم‌های جشنواره هم‌زمان با برگزاری در ایران در 12 کشور دنیا به نمایش درآمد.

او درخصوص نشست‌های علمی ادامه داد: نشستی در آستانه پنجاه‌سالگی طراحی شد که در این نشست دوره پنجاهم به عنوان نقطه عطفی در جهت ایجاد تحول در نظر گرفته شد. این تحول در سه مبنا طراحی شده است. بر این اساس سند تحول بنیادین امکانی را فراهم می‌کند تا فیلم تنها وسیله تزئینی و جنبی در آموزش نخواهد بود و به رسانه رسمی تبدیل می‌شود. نکته دوم فرصت‌هایی است که اینترنت در انتشار فیلم‌ها در گستره بزرگی از  مخاطبان و کاهش هزینه‌ها فراهم می‌کند. وجه سوم ایجاد بستر بازار فیلم‌آموزشی است که نشستی علمی هم در این خصوص برگزار شد.

وحید گلستان توضیح داد: امسال در تهران و شهرستان‌های تهران نمایش داشتیم و در برخی سالن‌ها نمایش فیلم‌ها ادامه خواهد داشت و این سفر تا 18 اردیبهشت ادامه دارد. در تهران 24 سالن متمرکز و 196 سالن و در شهرستان‌ها 21 سالن متمرکز و 40 سالن سیار داشتیم که درمجموع بیش از صدهزار دانش‌آموز در تهران در سانس‌های صبح فیلم دیدند و بیش از چهل‌و دو هزار نفر در شهرستان‌های تهران به تماشای فیلم‌ها نشستند.

او افزود: ما در کل کشور 1400 سالن پیش‌بینی کردیم و ظرفیتی بیش از سه میلیون دانش‌آموز از فیلم‌ها دیدن خواهند کرد. دبیر جشنواره با اشاره به رویدادهای جنبی گفت: در حاشیه جشنواره شب‌های سینمای مقاومت، آلمان و یونسکو برگزار شد. شب سینمای آلمان به همکاری ما با آلمان در زمینه مرور آثار پنجمین جشنواره کودک‌ علمی آلمان انجامید.

او ادامه داد: ما امسال مثل هرسال سانس‌های تخصصی خانواده و کارشناسان امورتربیتی و محیط زیستو توسعه دریامحور را درنظر گرفتیم. سفر رشد تازه جشنواره از این دوره آغاز شده است و امیدوارم با نگاه توسعه‌محوری که سازمان پژوهش دارد این اتفاق در دوره‌های آتی رخ دهد. باید به جشنواره رشد به عنوان میراث فرهنگی در دوره پنجاهم نگاه کنیم.