پلتفرم «شبکه ملی رشد» بازاری به وسعت مدارس کشور برای برگزیدگان جشنواره فیلم رشد
پلتفرم «شبکه ملی رشد» بازاری به وسعت مدارس کشور برای برگزیدگان جشنواره فیلم رشد
رئیس چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد گفت: به دنبال ارتقای سایت فعلی جشنواره رشد به پلتفرم شبکه جامع مدارس با نام «شبکه ملی رشد» هستیم تا فیلم‌های مناسب جشنواره از این طریق در دسترس قرار گیرد....
سه‌شنبه 30 مهر 1398
تعداد بازدید: 260 مرتبه

به گزارش ستاد خبری جشنواره فیلم رشد، دکتر مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش، امسال ریاست چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد را نیز برعهده دارد. او درباره وضع فعلی و چشم‌انداز تحولات آتی این جشنواره گفت: جشنواره فیلم رشد برای سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اهمیتی ویژه‌ دارد، چون تولید فیلم‌های آموزشی سرمایه‌گذاری و صرف وقت، تعیین سازوکار و جذب نیروی انسانی را می‌طلبد، ولی این جشنواره آثار زیادی را از ایران و سراسر دنیا جذب می‌کند که نمونه‌های مناسب برای دانش‌آموزان ایرانی را از بین آنها دستچین و ارائه می‌کنیم.

او افزود: هر جشنواره‌ای باید درمسیر اهداف نهاد برگزارکننده‌اش باشد و جشنواره فیلم رشد هم باید از برنامه‌های آموزشی و تربیتی سازمان پژوهش و دفتر انتشارات و فناوری پشتیبانی کند. معضل بزرگ ما این است که فیلم‌سازان ایرانی، با این اهداف آشنا نیستند و دغدغه تولید فیلم اختصاصی برای «جشنواره فیلم رشد» را ندارند؛ لذا ما سال‌هاست فیلم‌های جشنواره‌مان را از رویداد‌های دیگری که برای اهداف دیگری طراحی شده‌اند جذب می‌کنیم؛ اتفاقی که مطلوب نیست و باید متوقف شود.

فیاضی ادامه داد: برای تشویق فیلم‌سازان و تهیه کنندگان به تولید فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی باید بستری برای فروش آن آثار فراهم شود. به این منظور به دنبال ارتقای سایت فعلی رشد به پلتفرم شبکه جامع مدارس با عنوان «شبکه ملی رشد» هستیم تا فیلم‌های مناسب سال‌های قبل و آثار برگزیده جشنواره رشد از طریق بارگذاری در این پلتفرم با هزینه‌ای پایین در دسترس دانش آموزان و معلمان سراسر کشور قرار گیرد؛ و با هر دانلود، سهم مالک فیلم از هزینه پرداختی کاربر هم درلحظه، به‌شکل خودکار محاسبه و در حسابش واریز شود.

رییس جشنواره بین‌المللی فیلم رشد افزود: اصولاً بخاطر وسعت و تنوع و تعداد بالای مخاطبان جشنواره رشد، تمایل زیادی در نهادهای اقتصادی دولتی و خصوصی وجود دارد که در تامین بودجه جشنواره سهیم باشند. جاهایی که یا دغدغه فیلم و سینما دارند و یا در به ثمرنشاندن برنامه‌های تبلیغی خود می‌توانند از این بستر استفاده کنند. کلنگ همه این تغییرات در همین دوره چهل و نهم به زمین خورده و بنا داریم به مرور به سمتی برویم تا جشنواره فیلم رشد کاملاً تعلیم و تربیتی شود، آسیب‌های فعلی را نداشته باشد، بدل به یکی از دغدغه‌های کاری سینماگران ایرانی شده باشد، و حتی به بازاری برای فیلم‌های تربیتی، آموزشی و علمی بدل شود.

لازم به ذکر است دکتر مسعود فیاضی علاوه بر مسئولیت‌هایش در دفتر انتشارات و فناوری آموزشی وزارت آموزش و پرورش، عضو هیئت علمی و جانشین ریاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، رئیس هیئت مدیره کانون اندیشه جوان و مرکز پژوهش‌های جوان، رئیس کانون سپهر اندیشه، معاون پژوهشی مرکز مطالعات راهبردی بسیج و عضو هیئت مدیره موسسه تبیان است.

چهل و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های علمی آموزشی تربیتی رشد در هفته پایانی آبان ماه توسط سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در تهران ، و از آذر تا اردیبهشت سال بعد در سایر استان‌های کشور برگزار خواهد شد.