نخستین نشست هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره فیلم رشد برگزار شد.
نخستین نشست هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره فیلم رشد برگزار شد.
نخستین نشست از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» با حضور دبیران و برگزارکنندگان دوره‌های قبلی جشنواره فیلم رشد در سالن سینمای موزه سینمای ایران برگزار شد.
يکشنبه 17 شهريور 1398
تعداد بازدید: 187 مرتبه

نخستین نشست هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره بین‌المللی فیلم رشد عصر روز چهارشنبه ششم شهریور از ساعت 19 لغایت 23 با حضور جمعی از دبیران، کارشناسان و همکاران سالهای دور و نزدیک این جشنواره در سالن سینمای موزه سینمای ایران واقع در باغ فردوس برگزار شد. در این نشست ابتدا وحید گلستان دبیر جشنواره به مهمانان خوش‌آمد گفت و ابعاد تحول همه‌جانبه در جشنواره فیلم‌های آموزشی و تربیتی را تشریح کرد و حاضرین جلسه را به همیاری برای تنظیم برنامه‌های عملی این تحول دعوت نمود.

در ادامه احمد وحدت، دبیر یازده دوره جشنواره در سالهای پیش از انقلاب به عنوان نخستین سخنران جلسه پشت تریبون قرار گرفت. وحدت ضمن بیان مستنداتی درباره پایه‌گذاری این رویداد در ۴۶ سال پیش، به برخی ویژگی‌های تاریخی آن نیز اشاره کرد. وی یادآور شد که این جشنواره نخستین جشنواره سینمایی آن هم از نوع بین‌المللی در ایران است، و همچنین واژه پرکاربرد «جشنواره» برای اولین بار و در دوره ششم این رویداد به جای کلمه انگلیسی فستیوال مورد استفاده قرار گرفت.

پس از وحدت، مهندس محسن چینی‌فروشان نخستین دبیر این رویداد در سالهای پس از انقلاب با ذکر یاد و نام گروهی از همکاران سالهای دور جشنواره و خاطراتی از دشواری‌های احیا و برگزاری در آن ایام طی سالهای جنگ، به اهداف این نشست پرداخت و به تبیین جایگاه جشنواره بین‌المللی فیلم رشد در بدنه آموزش‌وپرورش و در سینمای ایران پرداخت. وی بر این مهم تاکید کرد که وزارت آموزش‌وپرورش اگر نقشش را درست و به موقع ایفا کند می‌تواند فیلم، کتاب، مجله و هر محصول فرهنگی مربوط به دانش‌آموزان را به اوج برساند.

دکتر مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی ضمن خوش‌آمدگویی و تشکر از مهمانان، به شدت بر لزوم تجدید نظر در ساختارهای اجرایی جشنواره رشد تاکید نمود و کارکرد آن را به روندی برای بایگانی شدن فیلم‌های آموزشی تشبیه‌ نمود. وی با تاکید بر عزم راسخ معاونت فناوری و شخص خودش بر تغییر این روند، آغاز این سلسله هم‌اندیشی به فاصله یک سال مانده تا دوره پنجاهم را گواه این عزم راسخ دانست و از مدعوین برای مشارکت فعال در کارگروه‌های تخصصی سند تحول جشنواره دعوت به عمل آورد. احمد طالبی‌نژاد، مهدی مسعودشاهی و دکتر احمد جولایی از دیگر سخنرانان این نشست بودند که به بیان دیدگاه‌ها و خاطرات دوران خدمت خود در ادوار گذشته پرداختند.