گلایه‌های رخشان بنی‌اعتماد از نوع اکران مستند توران خانم
گلایه‌های رخشان بنی‌اعتماد از نوع اکران مستند توران خانم
تهران- ایرنا- کارگردان مستند «توران خانم» با گلایه از نوع اکران این اثر در ایران، گفت: البته اکنون نمایش فیلم در دانشگاه‌های مختلف دنیا ادامه دارد و خوشبختانه خوب هم دیده شده است.
دوشنبه 05 آذر 1397
تعداد بازدید: 565 مرتبه

رخشان بنی‌اعتماد روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی ایرنا درمورد سختی‌های ساخت مستندی درباره توران میرهادی، اظهار داشت: تولید مستند درباره خانم میرهادی یک موقعیت فوق‌العاده بود و در واقع مهم‌ترین نکته اینکه خود او ابدا جزء کسانی نبود که بخواهد دیده و مشهور شود و به همین دلیل جلب رضایتش برای ساخت فیلم اصلا کار راحتی نبود. 
وی افزود: میرهادی، این تصمیم را به مشورت با خانواده و دوستان‌شان در شورای کتاب واگذار کرده بود و خوشبختانه این موافقت از طرف خانواده اعلام شد و خانم میرهادی هم پذیرفت.
کارگردان فیلم سینمایی «قصه‌ها» درباره اهمیت این شخصیت فرهنگی گفت: کتاب‌های زیادی درباره تفکر خانم میرهادی نوشته شده و خود او نیز کتاب‌های زیادی به رشته تحریر درآورده که هر کدام مثل شعاعی از خورشید وجود اوست ولی ساخت فیلم و همراهی یک دوربین، می‌توانست خصلت‌های فردی و ویژگی‌های منحصر به فرد او را بهتر و بیشتر منعکس کند. 
بنی‌اعتماد تاکید کرد: یکی از نکات منحصر به فرد شخصیتی توران میرهادی، شیوه مدیریتی اوست که توانست یک جمع فرهیخته را سال‌های سال در ابعاد گسترده دور هم جمع کند و حتی پس از رفتن خودش این راه ادامه یابد بنابراین نقش ما در تولید مستند زندگی او می‌توانست در ماندگاری خانم میرهادی موثر باشد.
وی درباره انتشار آثار میرهادی نیز توضیح داد: کتاب‌های خانم میرهادی از طرف شورای کتاب کودک و ناشرانی که به صورت داوطلبانه کمک می‌کنند، در حال نشر و پخش است؛ کتاب‌هایی که بخش زیادی از آن درباره دیدگاهش به علم و تعلیم و تربیت و تجربه او در مدرسه «فرهاد» است.
بنی اعتماد کتاب زندگی‌نامه توران میرهادی را اثری متفاوت و با تمرکز بر زندگی مادرش عنوان کرد و افزود: این کتاب فقط یک زندگی‌نامه نیست و حاوی بسیاری از نکات آموزشی و اصول پرورشی بی‌نظیری‌ست که مادر او داشته است. 
کارگردان فیلم مستند «توران خانم» با تاکید بر اینکه کتاب زندگی نامه خانم میرهادی با تمرکز بر شخصیت مادرش ولی درباره خود توران میرهادی است، ادامه داد: مادر توران میرهادی، زنی آلمانی بوده که پس از ازدواج به ایران می‌آید و با علاقه زیاد، خودش را با فرهنگ ایران و زبان فارسی وفق می‌دهد و بچه‌ها را به یادگیری آن تشویق ‌کرده است. 
بنی اعتماد درباره نحوه اکران این مستند نیز گفت: غم‌بار است که درباره شخصیتی مثل توران میرهادی فیلم بسازی و آن‌ را مثل عزیزی دستت بگیری و پیش متولیانی که هر کدام به‌نوعی به حیطه آموزش و کودکان مرتبط هستند، ببری و بگویی خوب است که اگر مربیان این فیلم را ببینند و همه بگویند دستتان درد نکند و همین. یعنی متاسفانه هیچ حمایتی از اکران این فیلم صورت نگرفت.
کارگردان فیلم سینمایی «گیلانه» از اکران اینترنتی «توران خانم» نیز ابراز رضایت کرد و گفت: این مستند را برای اولین بار به‌صورت اینترنتی اکران کردیم و بازخورد خیلی خوبی گرفتیم، تعداد مخاطبان به مراتب خیلی بیشتر از اکران‌های محدود در جشنواره‌های مختلف است. 
به گزارش ایرنا، سیده توران میرهادی، متولد 1306 استاد ادبیات کودک، نویسنده و کارشناس آموزش و پرورش و شخصیت برجسته فرهنگی بود که بیش از شصت سال در حوزه آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان فعالیت کرد و یکی از چهره‌های تأثیرگذار سده کنونی ایران بود که در آبان ماه 1395 دار فانی را وداع گفت. 
رخشان بنی‌اعتماد و مجتبی میرتهماسب از مهرماه ۱۳۹۱ تا آبان‌ماه ۱۳۹۵ و در سال‌های آخر زندگی توران میرهادی، با او همراه شدند تا زندگی و تلاش‌های او برای انتشار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را ثبت کنند.
فیلم «توران خانم» که به دلیل نداشتن امکان پخش در تلویزیون و اکران محدود در سینمای هنر و تجربه، اکنون به‌صورت اینترنتی اکران شده است.