مستندهای ایرانی یا خیلی خوبند و یا خیلی بد!
در نشست داوران بخش مستند چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد عنوان شد
مستندهای ایرانی یا خیلی خوبند و یا خیلی بد!
نشست داوران بخش مستند چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد؛ عصر سه شنبه بیست و نهم آبان ماه در سینما فلسطین برگزار شد. به گزارش روابط عمومی چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد؛ در این نشست م...
سه‌شنبه 29 آبان 1397
تعداد بازدید: 78 مرتبه

مهوش شیخ الاسلامی از مستندسازان و مدیران تولید باسابقه ایران و داور بخش فیلم های مستند با بیان اینکه برای اولین بار است در جشنواره فیلم رشد به عنوان داور شرکت داشته است؛ گفت: از دیدن فیلم ها بسیار لذت بردم، سطح کارها خوب بود و فیلم های متفاوتی را دیدم که کار داوری را برای من دلچسب می کرد؛ فیلم هایی که فیلمسازان آن سعی کرده بودند به هر شکل ممکن به موضوعات از دریچه های مختلف بپردازند.
شیخ الاسلامی درباره نقطه ضعف فیلم هایی که در جشنواره دیده اند؛ گفت: فیلم ها از نظر کیفی و محتوایی خوب بودند اما برخی از آنها ایجاز لازم را نداشتند؛ در حالیکه اگر این فیلم ها در مونتاژ کوتاه تر شده بودند می توانستند فیلم های موفق تری باشند اما برخی از فیلمسازان با این بهانه که ترجیح می دهند؛ بگویند فیلم بلند مستند ساخته اند؛ این ایجاز را در ساخت و تدوین رعایت نمی کنند که به فیلمشان ضربه می زند.
استفان مالاشوویچ  از کشور صربستان هم با اشاره به این مطلب که برای اولین بار است  در ایران حاضر شده اما پیش از این سینمای ایران و عباس کیارستمی را می شناخته است،کیفیت فیلم های مستند این بخش را خوب ارزیابی کرد و گفت: در کشور من صربستان؛ از فیلم های آموزشی، در سیستم مدارس استفاده زیادی نمی شود و بیشتر ساختن این فیلم ها جنبه سرگرمی دارد.
مالاشوویچ همچنین درباره فیلم های مستند ایرانی عنوان کرد: مستندهای ایرانی یا خیلی خوب هستند و یا خیلی بد، گویا حد وسطی ندارند و این نکته برای من همیشه جالب بوده است.
الیف ارگزن داورف ترکیه ای این بخش هم دیدن فیلم های ایرانی در جشنواره را مهمترین دلیل برای حضور در جشنواره فیلم رشد دانست وگفت: در این جشنواره فیلم های خوب و با کیفیتی را دیدم و از حضور در جشنواره خوشحال هستم.
ارگزن اهمیت فیلم های مستند و آموزشی در ترکیه و نمایش آنها در سیستم مدرسه را وابسته به دیدگاه آموزگاران دانست و گفت: برنامه معینی برای این فیلم ها در سیستم آموزشی ترکیه وجود ندارد.
چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد که از 25 آبان آغاز به کار کرده است تا 2 آذر ادامه دارد.